جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ -

Qashqai Online

وحید پناهی (فیلمساز و فعال اجتماعی)

سلامت اندیشه با جهان زیستی سالم

با یک نگاه ساده و معمولی هم می‌توان دریافت سلامت جسم، روح و اندیشه انسان با محیط زیست و جغرافیای طبیعی اطراف او پیوندی مستقیم و غیرقابل گسست داشته و دارد

و در ابعاد گوناگون از شکل گیری خلق و خو، شخصیت، رفتار و عادات اجتماعی گرفته تا بازتاب آن در عناصر زیستی قابل توجهی چون نوع پوشش و لباس، شیوه‌های معماری و شهرسازی، طراحی سیستم آموزشی و پرورشی، مسائل مربوط به بهداشت و امنیت، طراحی آرایش نظامی و دفاعی و... از آن تاثیرات فراوان گرفته و می‌گیرد.
در این میان آنچه به وضوح قابل مشاهده است، تاثیر محیط زیست بر هنرمندان سرزمین‌های مختلف و به تبع آن آثار هنری خلق شده توسط آنهاست. اگر به آثار فرهنگی و هنری مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی دقیق تر بنگریم، به راحتی در می‌یابیم که یکی از عوامل مهم شکل گیری اندیشه، جهان بینی و حتی روحیه هنرمند نوع بستر و محیط زیستی وی بوده و اثر هنری آفریده شده توسط او نیز تحت تاثیر همین موضوع شکل یافته است. آثار مختلف هنرمندانی که در سرزمین‌های سرد یا گرم، نواحی کوهستانی یا دشت‌های پهناور و مناطق سرسبز و حاصلخیز یا خشک و کویری می‌زیسته اند‌کاملا متفاوت از هم خلق شده اند‌ و این تفاوت نه تنها در ساختار و فرم ارائه و اجرا که در محتوا نیز آشکار است. تاثیرگذاری محیط زیست تا به آنجاست که تغییر در شرایط اقلیمی یک سرزمین، تغییر در دیدگاه هنرمندان و فرم آثار هنری آن سرزمین را منجر می‌شود. همچنین مهاجرت هنرمندان از یک اقلیم زیستی با ویژگی‌های خاص خود به اقلیم و جغرافیایی دیگر با ویژگی‌هایی متفاوت موجبات تغییر در دیدگاه و آثارشان را فراهم می‌کند.
در طول یک قرن اخیر صنعتی شدن جهان و استقبال از تکنولوژی‌های جدید، تغییرات محسوس در سبک و ساختار زندگی بشر و همچنین برخی تغییرات مخرب اقلیمی و زیست محیطی و پیرو آن تحولات عظیم در حوزه‌های فرهنگی، هنری و اجتماعی را موجب شده است. از پیامدهای این تغییر و تحولات خلق آثار هنری با سبک‌ها و محتوایی کاملا جدید و معترض و گاها همراه با خشونت در مناطق مختلف جهان بوده است.
محیط زیست می‌تواند از عناصر تعیین کننده هویت، فرهنگ زیستی، ساختار اجتماعی، پیشینه تاریخی و... یک ملت محسوب شود که افرادی چون هنرمندان آن‌ها را با ابزار و رسانه‌های هنری خود بررسی، ثبت و ترسیم می‌کنند و با نگاهی زیبا ارائه و در اختیار دیگران قرار می‌دهند. اثر هنری بازتاب یک واقعیت یا یک پدیده از نگاه خاص هنرمند با عبور از اندیشه وی محسوب می‌شود که این اندیشه و نوع نگاه در محیط و جغرافیای زیستی او شکل گرفته و به تکامل رسیده است. امروزه کسی نمی‌تواند تاثیر و نفوذ آثار هنری مختلف بر جوامع بشری را نادیده بگیرد از این رو برای انتقال اندیشه و تفکر سالم اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و... به اجتماع باید محیط و شرایط زیستی سالم برای پرورش هنرمند، متفکر یا روشنفکری هوشمند و سالم را فراهم کرد و فراموش نکرد که انسانی با سلامت جسم و اندیشه در محیط زیست پاک و سالم رشد خواهد کرد.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد