شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ -

Qashqai Online

یادداشت

یادداشتی از سالار نادری دره شوری

" چَشمان ایل "

آن صدایی که به هنگام برافراشتن چادری به دستور ایلخانی در کنار چادر خود به گوش رسید،صدای کوبیدن میخ های چادر نبود ،صدای کوبیدن طبل و بانگ فرا رسیدن بهاری نو در موسیقی ایل بود،صدای استوار شدن پایه های موسیقی مردمی بود که نغمه های ساز و آوازشان حکایت از گذشته هایی دور داشت،گذشته ای با افتان و خیزان های فراوان.

یادداشت

یادداشتی از شهدخت رحیم پور

قلم یا تفنگ

تفاوت دارد قلم با تفنگ ، آنجا که مترسک های مزرعه را به گلوله بستن فرقی ندارد جز نشانه گرفتن موجودی بدلی، تنها صدایی که ماندگار می شود از ماشه تنفگ نچکیده است و آوایی است که تکرار می شود در نگارش قلم که گاه باید شعر شوند مترسک هایی که ترس کلاغ های مزرعه اند.

یادداشت

شهدخت رحیم پور

فرش ایل و زن ایل

اسمش ترلان، جیران یا شهلا می بود فرقی نداشت. برای زن ایل که از تبار سیالیت زندگی حکم می کرد زیبایی را در آینه ذهنش بر دست آفریده هایش نامش فرقی نمیکرد، همین اندازه که زن بود کافی می نمود. حالا نامش جیران باشد مهناز یا الیسا فرق دارد.

یادداشت

غلامرضا بابائی آردکپان

هَلِی، کهن هنری بی بدیل

میدانی آکنده از نوایی و بدین میدان حلقه ای است روان از رنگ ها و شادی، به سان رودی جاری از بلندای آزادگی و پایداری کوهساران گاه آرام و گاه خروشان.

یادداشت

وحید پناهی (فیلمساز و فعال اجتماعی)

سلامت اندیشه با جهان زیستی سالم

با یک نگاه ساده و معمولی هم می‌توان دریافت سلامت جسم، روح و اندیشه انسان با محیط زیست و جغرافیای طبیعی اطراف او پیوندی مستقیم و غیرقابل گسست داشته و دارد

یادداشت

عبدالرحیم مسعودیان

فرهنگ ها و ارزش ها و بقای آنها

برای زیستن و برای بهتر زیستن..
برای اندیشیدن و برای بهتر اندیشیده شدن در فرداها...
و برای سر افرازی و سر بلندی در نگاه فرداها...
برای قدم زدن در پارک ها و کوچه های فردای زندگی....

یادداشت

ساکن طبقه وسط

یادداشتی برای پسر بدشانس قشقایی در فوتبال

1- سنش آنقدر نیست که بگوید فوتبال را از زمین خاکی شروع کرده. فوتبالش را از زمین چمن شروع کرد. اما از زمین چمن‌های آبادان. وقتی بحث آبادان باشد زمین چمن با زمین خاکی خیلی توفیری ندارد. عضو تیم بهداری بود. تیم دوم صنعت نفت. کار پدرش اما اجازه نداد او فوتبالش را ادامه دهد. آنها به تهران آمدند. همین سفر نابهنگام می‌توانست پایانی باشد بر تمام آرزوهای فوتبالی‌اش.

یادداشت

یادداشت هایی از مخاطبان قشقایی آنلاین در پی انتشار فیلمی اهانت آمیز از دکتر زیباکلام

بعد از انتشار فیلم اهانت آمیز صادق زیبا کلام که در آن به صورت تحقیر آمیز زنان قشقایی را کولی نامیده است تعدادی از مخاطبان قشقایی آنلاین دست نوشته هایی ارسال کرده اند که در زیر می توانید بخوانید.

یادداشت

اسماعیل آوینی

به مناسبت ۲۵نوامبر روز جهاني رفع خشونت علیه زنان

میگوییم بهشت زیر پایشان است اما کاری میکنیم که در این دنیا به جهنم راضي میشوند.
زن این دو حرفی پر واژه هرجا که باشد نشان دلگرمی و امید است.
زن ها کسانی هستند که تربیت فرزندان را به عهده دارند.

یادداشت

محسن نامداری

شخصیت خانم شهبازی حتی برای رئیس جمهور هم احترام برانگیز است

روز شنبه در کانال قشقایی انلاین تصویری از بانویی با دختر کوچکش منتشر شد که صبح یکشنبه همان بانوی در رسانه ها در حالیکه دکتر روحانی رییس جمهور مقابلش با احترام دست به سینه گذاشته  و سرپایین اورده بود، منتشر و به چاپ رسیده بود براستی این بانوی اصیل کیست؟

یادداشت

سولماز نادریان

من روز به روز به پیشرفت می اندیشم، تو بمان و ...

بعد از کار غیراخلاقی و پاشیدن روغن سیاه روی بنر تبریک پیروزی تیم قشقایی برابر پرسپولیس که توسط موسسه حکیم جهانگیرخان در شهرضا نصب شده بود، خانم سولماز نادریان یادداشت زیر را در سایت قشقایی آنلاین منتشر کردند: