چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ -

Qashqai Online

روایت جهانگردان‌ایرلندی از سفر به‌ایران

بزرگان‌ایل با دست‌گذاشتن روی قلب‌شان می‌گفتند خوش‌آمدید

روزنامه تایمز ایرلند در مقاله‌ای به سفرنامه ۱۲ مسافر بریتانیایی به ایران پرداخته و از زبان یکی از مسافران، ایران را سرزمین خوش‌آمدگویی‌های گرم خوانده است.

به گزارش قشقایی آنلاین به نقل از ایلنا، روزنامه تایمز ایرلند در گزارشی به انعکاس سفر چند تن از شهروندان بریتانیا به ایران پرداخته و ایران را سرزمین استقبال‌های گرم خوانده است.

نویسنده این گزارش سفرنامه خود به ایران را با تعریف از فضای شعر و ادب شیراز آغاز کرده و نوشت: شیراز شهر شعر را در ساعت ۷ صبح ترک کردیم. در خلال پیاده روی‌هایمان در شهر به ارگ کریم خان در مرکز شهر رفتیم. برج ۱۴ متری‌ای که از بالای آن به همه شهر تسلط داشتیم. ما خودمان را در میان ۲۰۰ مغازه بازار اعم از فرش فروشی و لباس و صنایع دستی و ترشی‌ها و مواد غذایی به ویژه زعفران طلای قرمز که قیمت هر گرم آن ۶۵ دلار بود غوطه‌ور کردیم.

نویسنده این مقاله به حضور همزمان خانم مسنی که چادر مشکی به سر داشت و زن جوانی با لباس بلند امروزی و روسری روشن و پلیس امنیت اخلاقی اشاره کرده و نوشته است: ماموران مراقب بودند مبادا روسری‌های ما از سرمان بیفتد. جو آرامگاه حافظ شاعر بزرگ فارسی الهام‌بخش و فرح‌بخش بود. جان، بازیگر انگلیسی‌ای که در این سفر همراه ما بود، یک شعر خواند که با تشویق همه محلی‌های حافظیه مواجه شد.

مسافر ایرلندی ایران در بخشی از سفرنامه‌اش به استقبال گرم مردان و زنان و بچه مدرسه‌ای‌ها نیز اشاره کرده و گفته ایران با جمعیت ۸۱ میلیون نفر یک کشور مدرن امروزی است با معماری معروف اسلامی و بازمانده‌های تمدن پارس و شعرهای کویری. با این حال ایران یکی از بزرگ‌ترین جمعیت‌های عشایری جهان را درخود جای داده است.

در این گزارش در بخش‌هایی به حضور مسافران بریتانیایی در جمع عشایر قشقایی نیز پرداخته و گفته شده در سفرمان به یاسوج در چادر یکی از عشایر مهمان شدیم. در این چادر تشکی بزرگ با فرش ایرانی قرار داشت که ۱۴ عضو از سه نسل خانواده عشایر قشقایی با لبخندی گشاده از ما استقبال کردند. ما چهار زانو بر روی تشک‌ها نشستیم و بزرگ خاندان بااشاره‌ای به نوه‌اش از او خواست که برای ما از سماور ذغالی در لیوان‌های فلزی چایی بریزد. او با دستی که بر روی قلبش گذاشته بود به ما گفت به ایران خوش آمدید.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد