شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ -

Qashqai Online

اخبار اجتماعی

محسن نامداری

ماهیت کسانی که با لباس عشایری در مراسم پایتخت جوانان بودند محرز نیست .

در پی حوادث رخ داده درحین اجرای برنامه ویژه شیراز بعنوان پایتخت جوانان جهان اسلام سردبیر خبر سایت قشقایی انلاین گفت ، متاسفانه بخشی از واقعی که بخاطر سهل انگاری مدیریتی در حین اجرای این برنامه رخ داده به پای مردم فهیم ، متعهد و انقلابی عشایری گذاشته شده و مجریان این مراسم باید پاسخگو باشند .

اخبار اجتماعی

امروز در شیراز

قدرشناسی قوم قشقایی از مردان آب و آتش + تصاویر

جمعی از خانوادهای قوم قشقایی پس از اجرای برنامه کوهنوردی صبح جمعه با حضور در ایستگاه اتش نشانی فرهنگ شهر شیراز به جان باختگان اتش نشان حادثه پلاسکو ادای احترام کردند.

اخبار اجتماعی

فردا در ایستگاه آتش نشانی فرهنگ شهر شیراز

همدردی و پاسداشت شهدای اتشنشان حادثه پلاسکو توسط گروهی از قشقایی ها

گروه کوهنوردی خانوادگی ایل قشقایی در نظر دارد روز جمعه بعد از کوه پیمایی و پایان برنامه خود به منظور همدردی و پاسداشت شهدای اتشنشان حادثه ساختمان پلاسکو به نمایندگی از قوم بزرگ قشقایی با تقدیم شاخه گل و تقدیر و تکریم از اتشنشانان ایستگاه فرهنگ شهر این جانفشانی را ارج نهاده و از این قشر قهرمان دلجویی کند.

اخبار اجتماعی

توسط یک بانوی معلم قشقایی در دبستان پیام دانش شهریار تهران

اختصاص درس آزاد فارسی به استاد محمد بهمن بیگی + تصاویر

فاطمه مهدی پور معلم پایه چهارم ابتدایی در مدرسه پیام دانش شهرستان شهریار که مدتی پیش با لباس قشقایی در سر کلاس حاضر شده بود و در مصاحبه با سایت قشقایی آنلاین اعلام کرده بودند قصد دارند در فرصتی مناسب با اختصاص دادن درسی استاد محمد بهمن بیگی را به دانش آموزان تهرانی معرفی کنند تا این چهره ماندگار ایران را بیشتر بشناسند، به وعده ی خود جامه ی عمل پوشاندند.

اخبار اجتماعی

یک کارشناس حوزه لباس اقوام گفت:

استفاده از پارچه های پلاستیکی در لباس قشقایی از اصالت آن می کاهد

یک کارشناس حوزه لباس اقوام گفت: ایرانی‌ها یکی از کامل‌ترین الگوهای لباس را داشته‌اند، مثلا شلوار کردی و بلوچی یکی از زیباترین الگوهایی هستند که طراحان لباس در خارج از کشور از آن‌ها الگوبرداری می‌کنند. طراحان خارجی بارها با مدرنیزه کردن این شلوارها، در شوهای لباس از آن‌ها استفاده می‌کنند.

اخبار اجتماعی

اعتراض عضو شورای شیراز به صادق زیبا کلام؛

هیچ کس حق اهانت به اقوام ایرانی را نداشته و ندارد/ عذرخواهی چاره ساز و بخششی در کار نیست

یک عضو شورای اسلامی شیراز با اشاره سخنان صادق زیباکلام، مطالب طرح شده را توهین به شیرزنان قشقائی ارزیابی و تاکید کرد که هیچ کس حق ندارد به هیچ یک از اقوام ایرانی اهانت کند.

اخبار اجتماعی

همراه و همگام با دانشجویان در 16 آذر

راه اندازی کانون دانشجویی ایران‌شناسی و مطالعه اقوام مختلف در واحد دهاقان / برگزاری جشنواره عشایری ایل قشقایی در ماه جاری

مدیر فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهاقان از تشکیل کانون دانشجویی ایران‌شناسی و مطالعه اقوام مختلف در این واحد دانشگاهی خبر داد.

اخبار اجتماعی

عذرخواهی همراه با کتمان اشتباه (اهانت)

واکنش صادق زیباکلام به اعتراضات قشقایی ها

صادق زیباکلام در گفتگویی که از شبکه چهار سیما پخش شده، از عبارت "زنان کولی قشقایی" استفاده کرده است. ضمن احترام به تمام اقوام و گروه ها، قشقایی خواستگاه و فرهنگ کاملا متفاوتی با کولی ها دارد و انشتار چنین اشتباهاتی که منجر به تحریف تاریخ اقوام و مسائل دیگر که اینجا جای عنوان نیست می شود، آن هم از صداوسیمای ملی جای انتقاد دارد و همین امر مورد اعتراض و انتقاد مردم قشقایی و نمایندگان مناطق قشقایی و تورک نشین در مجلس قرار گرفته است.   

اخبار اجتماعی

رییس سازمان امور عشایر:

فقط ۶ میلیارد وام بلاعوض به تشکل‌های عشایری پرداخت شد

رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: سال گذشته اعطای ۵۷ میلیارد تومان وام بلاعوض برای تشکل‌های عشایری را در برنامه‌ها داشتیم که تنها شش میلیارد تومان آن تاکنون محقق شده است که در این میان بسیاری از مشکلان جامعه عشایری فقط مختص خوزستان است و در دیگر استان‌ها این مشکلات را نداریم یا در سطح کمتری با این مشکلات روبرو هستیم.