چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ -

Qashqai Online

برای جلوگیری از جعل و کپی‌برداری

ثبت جهانی گبه و فرش قشقایی به نام استان فارس!!!

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف استان فارس از ثبت جهانی "گبه" و "فرش قشقایی" به نام استان فارس خبر داد و گفت: ثبت جهانی این دو اثر دستباف استان فارس مانع از جعل و کپی‌برداری می‌شود.

 

به گزارش قشقایی آنلاین، حمید ذوالانواری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از ثبت جهانی «گبه» و «فرش قشقایی» به نام استان فارس خبر داد و اظهار داشت: پس از پیگیری‌های انجام شده گبه و فرش قشقایی فارس در فهرست سازمان جهانی مالکیت فکری به نام ایران ثبت جهانی شد و پس از این امکان جعل و کپی‌برداری از آن وجود ندارد.

وی در پاسخ به سوال معیارها و ملاک‌های ثبت جهانی این دو نوع فرش گفت: اصالت تولید و محل تولید از مهم‌ترین ملاک‌ها برای ثبت جهانی مصنوعات دستباف است که استان فارس به دلیل اینکه خاستگاه فرش قشقایی و گبه است برای این عنوان انتخاب شد.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف استان فارس  با بیان اینکه در میان صادرات مصنوعات دستباف استان فارس گبه رتبه نخست را دارد، افزود: ثبت گبه و فرش قشقایی در حفظ مالکیت معنوی آن برای ایران و استان فارس به ویژه در بحث صادرات کمک شایانی است.

ذوالانواری با بیان اینکه پیش از این برخی از کشورهای آسیایی تولید گبه را از آن خود می‌دانستند، خاطرنشان کرد: با ثبت معنوی و جهانی این دو نوع فرش به نام استان فارس امکان جعل و کپی‌برداری از این محصول وجود ندارد و همین امر رونق صادرات را نیز به همراه دارد.

وی با بیان اینکه هنرمندان تولید این دو محصول زیبا زنان روستایی و عشایر استان فارس هستند، تصریح کرد: گبه و فرش قشقایی در اغلب نقاط استان فارس به ویژه در مناطق غربی و جنوبی استان بافته می‌شود.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف استان فارس بیان کرد: سازمان جهانی مالکیت فکری یکی از 16 آژانس تخصصی سازمان ملل است که برای تشویق آثار خلاقانه در راستای حمایت از مالکیت معنوی در جهان تشکیل شده و در حال حاضر 184 کشور عضو آن هستند.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • مهمان - قشقایی

    متاسفانه در غفلت قشقایی ها دیگران باید صنایع دستی و افتخاراتشون رو با عناوین مختلف بدزدن... قالی قشقایی ک دیگه اظهر و من الشمس هست میخان بزنن به نام خودشون الباقی ...

  • مهمان - وحید

    میخواهند هویت قشقایی را بگیرند پس قشقایهای ساکن اصفهان.خوزستان.بوشهر به اسم چه کسی باید ثبت کنند لطفا به سازمان یونسکو نامه بزنید اصلاح کنند

  • مهمان - امید

    دارند هویت قشقایی را میدذدند وبه اسم فارس میزنند کجایید مدعیان حقوق بشر به داد ملت مظلوم قشقایی برسید ما قشقایها اگر عقل درستی داشتیم باید اعتراض میکردیم