چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ -

Qashqai Online

در استان فارس

مراسم نشان جهانی فرش قشقایی و گبه برگزار می شود.

سلمان گورنگی رئیس اتحادیه تعاونی‌های صنایع دستی فارس در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اعلام کرد: اتحادیه طراحان و تولیدکنندگان فرش استان فارس در یک ماه آینده مراسم نشان جهانی فرش قشقایی و گبه را برگزار می‌کنند.

 

همچنین وی با اشاره به سابقه هنرهای خاتم و قلمزنی مکتب شیراز گفت: امید است که به زودی مراحل ثبت جهانی این دو رشته صنایع دستی سرعت گیرد.

 گورنگی با اشاره به اینکه منبت آباده با همت هنرمندان این شهر در یک قدمی ثبت جهانی قرار گرفته است، اظهار داشت: ثبت جهانی خاتم و قلمزنی مکتب شیراز نیز در دست اقدام و پیگیری است.

وی با بیان اینکه خاتم شیراز هنری یادگار مانده از دوران ایلخانی است، گفت: قلمزنی و خاتم از هنرهای مکتب هنری شیراز است که همراه با دیگر مکاتب هنری در دوره ایلخانی شکل گرفت و در زمان زندیه به اوج خود رسید.

رئیس اتحادیه تعاونی‌های صنایع دستی استان فارس افزود: مکتب هنری شیراز یکی از مکاتب منحصر به فرد است که با وجود تاثیرگذاری بر دیگر مکتب‌ها خود تاثیر نگرفته است و هنرهای به جای مانده از ان دوران بسیار قابل توجه و اهمیت هستند.

گورنگی خاطرنشان کرد: برای ثبت جهانی یک اثر ابتدا باید ثبت منطقه‌ای، جغرافیایی و ملی شود که روند ثبت ملی خاتم سرعت گرفته است اما رشته قلمزنی هنوز مراحل ثبت جغرافیایی را می‌گذراند.

وی تصریح کرد: برای ثبت جهانی یک اثر شاخصه‌هایی چون تائیدیه تیم تخصصی یونسکو، استاندارد بودن اثر، همگون بودن با طبیعت و محیط زیست، هویت کارگاهی، ضربه نزدن به حقوق بشر و غیره باید رعایت شود.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد