چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ -

Qashqai Online

اجرای طرح زنجیره تولید گوشت قرمز در مناطق عشایری

  • شناسه خبر : 1714
  • دسته بندی خبر : اخبار

رئیس سازمان امور عشایر ایران اعلام کرد : اجرای طرح زنجیره تولید گوشت قرمز در مناطق عشایری در دست اجراست.

به گزارش خبرگزارش قشقایی آنلاین به نقل از صدا و سیما ، کرمعلی قندالی افزود : پارسال هزار میلیارد تومان تسهیلات با کارمزد 4درصد در اختیار عشایر قرار گرفت.
وی گفت: با توجه به تجربه سه سرشماری عشایری در سال های66، 77 و 87، جمعیت مطلق عشایری تقریبا ثابت بوده اما درصد آن نسبت به جمعیت کل کشور کاهش داشته است.


رئیس سازمان امور عشایر ایران خاطرنشان کرد: در مجموع حدود 60 درصد عشایر کشور در حوزه زاگرس دارای قلمرو هستند و بقیه در حوزه البرز و شرق کشور حضور دارند.

وی افزود : از سه سال گذشته مجوز صادرات دام سبک به خارج از کشور صادر و حدود یک میلیون و 600هزار راس دام ارائه شده که عمده آن از دام‌های عشایری بوده است.

قندالی گفت : بزرگترین چالش سال های اخیر برای عشایر، پدیده خشکسالی است که بیشترین تاثیر آن بر حوزه های طبیعی و عشایر بوده به گونه ای که هزینه‌های تولید را در این جامعه مولد افزایش داده است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت : برای مقابله با این چالش بزرگ، تامین حداقل خدمات مورد نیاز عشایر به ویژه نهاده‌های تولید و تامین آب در دستور کار سازمان امور عشایر است و قدم‌های خوبی به ویژه در دو سال اخیر در این راه برداشته شده است.

وی افزود : در دو سال گذشته، 500 هزار تن علوفه مدت دار در اختیار عشایر کشور قرار گرفته است و آب مورد نیاز عشایر نیز با 400 تانکر سیار آبرسان تامین می شود.

قندالی با اشاره به اینکه طرح زنجیره تولید گوشت قرمز در مناطق عشاری در حال اجراست، اظهار کرد: در دو سال گذشته، 140 میلیارد تومان تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی با سود 15 درصد در مناطق برخوردار و 11 درصد در مناطق محروم در اختیار عشایر قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: تاکنون بیش از یک میلیون راس دام عشایر تحت پوشش این طرح قرار گرفته است و به طور میانگین در هر دوره 120 روزه، حدود 20کیلوگرم افزایش وزن به ازای هر راس دام حاصل می شود.

قندالی بزرگترین خدمت به عشایر را تقویت تشکل‌های عشایری بیان کرد و گفت: این تشکل ها سابقه‌ای 35 ساله دارند و در سال گذشته 570 میلیارد ریال به عنوان کمک بلاعوض برای افزایش سرمایه تشکل های عشایری در هیات دولت مصوب شد که به دلیل محدودیت‌های اعتباری تنها شش میلیارد تومان آن تاکنون تخصیص یافته و یک میلیارد تومان هم در اختیار 350 صندوق خرد زنان موجود در کل کشور قرار 
گرفته است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه در سال گذشته 1000 میلیارد تومان تسهیلات با کارمزد 4درصد در اختیار عشایر قرار گرفت، خاطرنشان کرد: امسال هم 200 میلیارد تومان توسط ستاد مدیریت بحران کشور به هیات دولت پیشنهاد شده است که در صورت تصویب و تخصیص این اعتبار، تحولی بزرگ در تولید عشایر به وجود خواهد آمد.

وی گفت: حدود 1200 تشکل عشایری تحت عنوان اتحادیه و تشکل های عشایری در کشور وجود دارد که در حوزه تامین نهاده و خدمات رسانی به عشایر فعالیت می کنند.

قندالی بزرگترین چالش و تهدید برای عشایر را کاهش منابع تولید در عرصه های طبیعی دانست و بیان داشت: اتکای عشایر به اقتصاد تک محصولی، آینده ای تهدید آمیز را برای آنها به همراه خواهد داشت.

رئیس سازمان امور عشایر ایران تصریح کرد: برای مقابله با این تهدیدات، راهبردهایی چون اصلاح روش های بهره برداری از منابع، تنوع در تولید و اشتغال، توسعه بهره‌برداری از گیاهان دارویی و تولید، ترویج و بازاررسانی آن، گردشگری عشایری که دستورالعمل آن در جلسه شورای عالی عشایر امسال تصویب شد و نیز توسعه صنایع دستی مورد تاکید قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه اسکان عشایر بصورت داوطلبانه است، گفت: اسکان عشایر به دلایل مختلف از جمله محدودیت منابع و سرزمین و دشواری شرایط کوچ، با درخواست خود عشایر و به صورت کاملا داوطلبانه و با در نظر گرفتن شرایط مختلف از جمله اشتراکات ایلی و طایفه‌ای و نیز فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای تولید و اشتغال در کانون های توسعه عشایری انجام می شود.

قندالی اظهار داشت : با اجرای طرح تحول سلامت در کشور، بیش از 98 درصد عشایر از دفترچه تامین درمان برخوردار شده‌اند.

وی افزود: در حوزه بهداشت هم چالش هایی در جامعه عشایری وجود دارد که در همین راستا طرح ویژه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به عشایر در شورای عالی عشایر که مردادماه سال جاری به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد، تصویب گردید و امیدواریم با اجرایی شدن این طرح مشکلاتی بهداشتی و درمانی عشایر تیر کاهش یابد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به افتتاح فروشگاه اینترنتی محصولات عشایر به ویژه صنایع دستی توسط اتحادیه تعاونی های عشایری کشور، گفت: این فروشگاه اینترنتی www.ashayershop.ir در دسترس بوده و خوشبختانه در این مدت کوتاه استقبال خوبی از این فروشگاه اینترنتی شده است.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد