چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ -

Qashqai Online

گزارش تصویری از نمایشگاه عکس «کوچ» در بوشهر

نمایشگاه عکس‌های حسین اسماعیلی با عنوان «کوچ»؛ جلوه‌هایی از کوچ بهاره ایل قشقایی از روز شنبه ۷ اسفندماه ۹۵، ساعت ۱۸ در بوشهر  افتتاح شد.

به گزارش قشقایی آنلاین ، در این نمایشگاه ۲۰ عکس رنگی در ابعاد ۶۰×۴۰ سانتی‌متر به نمایش گذاشته شده است.
حسین اسماعیلی متولد ۱۳۵۸ ایل قشقایی؛ عکاس تجربی، دانش آموخته زبان انگلیسی و مترجم متون و مقالات عکاسی است.
علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند تا روز جمعه ۱۳ اسفندماه ۹۵ از ساعت ۱۷ تا ۲۱ به گالری سوره به نشانی بوشهر، میدان قدس، بلوار رئیسعلی دلواری، حوزه هنری استان بوشهر مراجعه کنند.

در بخشی از بیانیه‌ی این نمایشگاه آمده‌است:
«کوچ در زندگی ایلی اتفاقی ناگزیر است؛ زیبایی و دشواری را  توامان دارد. ایل در سال، دو  فصل کوچ می کند؛ کوچ بهاره، از  قشلاق به  ییلاق، و کوچ پاییزه، از  ییلاق به قشلاق. کوچ بهاره زمان بیداری‌های شبانه و پاس‌بانی از گّله ها بُنه‌ها، و هنگامه شتاب و تکاپو برای گذران زندگی در سرما و باد و باران است.
اکنون شیوۀ زندگی ایلی در مرحله کوچ (گذر) از سنت به مدرنیته قرار دارد؛ هر سال از آمار کوچندگان کاسته می‌شود و کوچ‌نشینی و دامداری سنتی جای خود را به یکجانشینی، دامپروری، کشاورزی و شهرنشینی می‌دهد.شیوۀ کوچ هم در حال تغییر و ماشینی شدن است. چارپایان جای خود را به چهار چرخ‌ها می‌سپارند و چوپانان به مدد تلفن همراه، دیگر در دامنه کوهساران نام یکدیگر را بانگ نمی‌زنند.
با کمرنگ شدن سنت‌ها، زیبایی‌های کوچ رنگ می‌بازد، هرچند دشواری کماکان پابرجاست. نمایشگاه عکس «کوچ»، جلوه‌هایی از حال و هوای مردم قوم قشقایی را در کوچ بهاره نمایش می‌دهد.»

Qashqaionline
Qashqaionline10
Qashqaionline2
Qashqaionline3
Qashqaionline4
Qashqaionline6
Qashqaionline7
Qashqaionline8
Qashqaionline9

مجموع رتبه (1)

5 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0