شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ -

Qashqai Online

تاریخی

شهدخت رحیم پور

تخت قاپو نمودن عشایر ایران (قسمت دوم) /خلع سلاح و اسکان عشایر قشقایی

زندگی عشایری وابسته به دام است و حفظ و نگهداری از دام بقا خانواده را در پی دارد. از این رو با توجه به زندگی عشایری در فضای باز و نیاز به کوچ در دشتها و بیابان، در مواجهه با حیوانات درنده و سایر خطرات موجود مرد ایلی ناگزیر به استفاده از اسلحه می باشد.

تاریخی

شهدخت رحیم پور

تخت قاپو نمودن عشایر ایران (قسمت اول)

در تعریف تخت قاپو نمودن آمده است؛ به یکجانشینی اجباری صحراگردان یا ایلات کوچرو، تخته قاپو گویند، این واژه ترکیبی از دو واژه «تخته» فارسی و «قاپو» (به معنی در) ترکی است. تخته قاپو با زور و خشونت و به دلایل گوناگون انجام می‌گیرد از جمله تضعیف قدرت کوچروها یا بهره‌گیری از توان نظامی آنان برای مقابله با دیگر گروهها و ایلات.

تاریخی

قسمت دوم

رهبران و گردانندگان نهضت جنوب _۱۳۲۴ و ۱۳۲۵ هجری شمسی

عشایر فارس به رهبری خوانین ایل قشقایی در تابستان سال ۱۳۲۵ ه.ش جنبشی علیه دولت مرکزی تدارک دیدند که به (نهضت جنوب) معروف است. (نهضت جنوب) مدت کوتاهی، از اواخر شهریور ماه تا اواخر مهر ماه ۱۳۲۵ ه.ش ادامه داشت که در نهایت با امضای توافق نامه ای مابین ماموران حکومتی مستقر در شیراز و سران ایا قشقایی، خاتمه یافت.

تاریخی

قسمت اول

رهبران و گردانندگان نهضت جنوب _1324 و 1325 هجری شمسی

عشایر فارس به رهبری خوانین ایل قشقایی در تابستان سال 1325 ه.ش جنبشی علیه دولت مرکزی تدارک دیدند که به (نهضت جنوب) معروف است. (نهضت جنوب) مدت کوتاهی، از اواخر شهریور ماه تا اواخر مهر ماه 1325 ه.ش ادامه داشت که در نهایت با امضای توافق نامه ای مابین ماموران حکومتی مستقر در شیراز و سران ایا قشقایی، خاتمه یافت.

تاریخی

به بهانه هفدهم آبان ماه

بهمن قشقایی، پیشگام جنبش چریکی در ایران معاصر

یک توضیح : کامبیز نجفی در مقاله ای مفصل نظریه ای مطرح کرده است که در آن با اشاره به یک غفلت تاریخی، بهمن قشقایی را به ویژه در مقایسه با قیام سیاهکل ، پیشگام جنیش چریکی در ایران معاصر مطرح کرده است.

تاریخی

یادداشتی در روزنامه ابتکار

جنبش انقلابی بهمن قشقایی

روزنامه ابتکار: منصور نصیری طیبی| امسال مصادف با پنجاهمین سالگرد تیرباران جوان انقلابی بهمن بهادری قشقایی است. حرکتی که شکل‌گیری آن نقطه عطفی در تاریخ سیاسی معاصر ایران محسوب می‌شود. زیرا درحالی که جریان‌های مخالف سیاسی حکومت در داخل وخارج از کشور غالبا مبارزه سیاسی مسالمت‌آمیزی را درپیش گرفته بودند،

تاریخی

به بهانه سالروز کودتای 28 مرداد

(ایل قشقایی قربانی سیاست حمایت از نهضت ملی ایران و دکتر محمد مصدق)

نادر نامداری قره قانی | ملک منصورخان قشقایی در خاطرات خود می نویسد: " وقتی که سپهبد فضل الله زاهدی پیغام فرستاد که شما مانند بقیه اعضا جبهه ملی نیستید و میلیون ها نفوس ایلی چه قشقایی و ایلات دیگر چشم به عمل شما دوخته اند،

تاریخی

بابک پرکم (استوار):

برگی از تاریخ طایفه دره شوری (1)

ایل قشقایی از جمله ایلات جنوب ایران محسوب می شود که خوئ به طوایف متعددی تقسیم می گردد که یکی از آنان، طایفه دره شوری می باشد و طایفه دره شوری مانند بقیه طایفه وابسته به ایلخان بود و تیره های آن نیز کیخا و کدخدا داشت.

تاریخی

داریوش زندی دره شوری

مروری مختصر بر تاریخ ترکان قشقایی

قشقایی آنلاین / طبق مستندات موجود صرف نظراز نظریات و دلایلی که مورخان ترک شناس فاروق سومر و دکتر زهتابی برای ترکان در فارس و جنوب ایران برای قشقایی ارائه داده و آنان را از بازماندگان قوم سومر و سومریان را از نژاد ترک میدانند.

دو خط کتاب تاریخ

در کتاب تاریخ سرگذشت مسعودی؛

تمجید ضل السلطان از محمدقلی خان قشقایی ایلخانی فارس

اگر‌چه ‌من ‌از ‌جمله ‌عقلای‌ نمره اول ‌نیستم ‌و به ‌نفهی ‌خود ‌اعتراف دارم ‌در تمام‌ عمریکه‌  خودم‌ کرده‌ ام آنچه ‌رجال ‌دولت ‌و شاهزادگان ‌بزرگ و علما و حکما دیدم ‌از هر سلسه‌ و هر طبقه٬ سه ‌نفر در همه ‌چیز‌ و همه‌ فن‌ تمام و عاقل ‌که ‌می ‌توان آانها ‌را مغز ‌انسان‌ گفت‌ به ‌نظر ‌من آمده ٬ یکی ‌‌محمد ‌قلی خان ‌ایلخانی ‌سیل ‌قشقایی ‌که ‌بسیار آدم ‌فهمیده ‌و از همه ‌چیز درست‌ است.

  • 1
  • 2