دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ -

Qashqai Online

«دامون شش بلوکی»از علاقمندی اش برای همکاری بیشتر با دستگاه های فرهنگی فارس می گوید

«دامون شش بلوکی» پژوهشگر و محقق موسیقی مقامی ایران که خود را در مرحله اول متعلق به ایل قشقایی و شهر شیراز و فارس می داند.

او که فعالیتش را در زمینه پژوهش در حوزه های فرهنگی به خصوص موسیقی اقوام و به صورت تخصصی تر موسیقی قشقایی دنبال کرده در گفتگو با « هنر شیراز » از علاقمندی اش برای همکاری بیشتر با دستگاه ها و نهادهای فرهنگی فارس و شیراز می گوید.

دامون شش بلوکی که هم اکنون مدیریت برگزاری ویژه‌ برنامه‌های «کونول آنسامبلی» را عهده دار است به صورت تخصصی و متمرکز در زمینه پژوهش در موسیقی اقوام مختلف به خصوص جنوب کشور و قوم قشقایی فعالیت های زیادی داشته است.

آنچه در ادامه می خوانید گفتگوی این هنرمند و پژوهشگر با خبرگزاری « هنر شیراز » است.

از فعالیت های هنری ملی و بین المللی خود برایمان بگوئید؟

فعالیت من در زمینه پژوهش در حوزه های فرهنگی به خصوص موسیقی اقوام و به صورت تخصصی تر موسیقی قشقایی بوده و در کار آن مستند اتنو گرافی یعنی مردم شناسی تصویری نیز کارهایی داشته ام.

در خارج از کشور با مرکز فرهنگی گونش ترکیه ، دانشگاه آتاتورک و دانشگاه کاظم قره بیگدل ترکیه در حوزه موسیقی و ادبیات ترک های ایران در ارتباط مستمر هستم.

در ایران نیز با نهادها و دستگاه های مختلفی فعالیت داشته و دارم که از جمله می توان به حوزه هنری،انجمن موسیقی،اشاره کرد. من هم اکنون عضو کانون پژوهشگران خانه موسیقی ایران و نیز عضو هیئت پژوهشی انجمن موسیقی ایران هستم.

در تلویزیون نیز برنامه های متعددی داشته ام مانند سردبیری مجله کارگاه هنر که از شبکه 4 سیما پخش شد .همچنین در برنامه های مرتبط با موسیقی مانند دستان ،نغمه ها و ...به عنوان کارشناس حضور داشته ام.هم اکنون نیز در رادیو ایران در برنامه موسیقی عندلیب کارشناس موسیقی نواحی هستم.

در بخش خصوصی نیز با گروه های متعددی مانند موسسه انتشارات ماهور در بخش پژوهشی موسیقی نواحی همکاری می کنم.

در طول فعالیت خود با کدام اساتید موسیقی کار کرده ائید؟

من در مرحله اول بعنوان دستیار مادرم پروین بهمنی بودم که بیشتر اطلاعات حوزه موسیقی و بخصوص فرهنگ قشقایی را بواسطه او بدست آورده ام.از اساتید ملی موسیقی بویژه در بخش اتنو موزیکلوژی و موسیقی بومی ایران نیز از محضر استاد محمدرضا درویشی ،دکتر فاطمی و هنرمندانی همچون هوشنگ جاوید بهره برده و همکاری هایی با آنها داشته ام.

در رابطه با یکی از مفاخر استان یعنی مادرتان پروین بهمنی صحبت کردید ، از او و وضعیت جسمانی اش بیشتر بگوئید و از فستیوالی که اخیرا به نام او برگزار شده اطلاعات بیشتری ارائه دهید؟

مادرم پروین بهمنی چند سالی در گیر بیماری سرطان بود ،پیش از آن نیز با بیماری قلبی دست و پنجه نرم می کرد اما در این مدت با وجود بیماری فعالیت های خود را کنسل نکرد و ادامه داد.

در سال 2013 بعنوان بانوی فرهنگی ترکان جهان در فستیوال قزاقستان شرکت کرد و بعنوان بانوی فرهنگی ترک زبانان جهان و مفاخر شناخته شد.امسال نیز در کشور ترکیه در یک فستوال جهانی باعنوان «جشنواره جهانی موسیقی عاشق های ترک های جهان» که فستیوالی مربوط به فرهنگ و ادبیات و موسیقی ترک زبانان جهان بود حضور یافت.

در این فستیوال که از ترک های چین تا سرتاسر آسیای میانه تا جنوب سیبری تا فلات اناتولی تا اروپای شرقی و ترک های خاورمیانه حضور داشتند از او به پاس فعالیت های مستمرش قدردانی و این فستیوال به نام پروین بهمنی نامگذاری شد.

بانی این فستیوال مرکز جمهوریت دولت ترکیه و دانشگاه آتاتورک و گرسون ترکیه بود اما با حضور 180 نفر از اساتید دانشگاه های مختلف برگزار شد که موضوع نشست های این اساتید نیز در رابطه با فعالیت های مادرم در حوزه فرهنگ قشقایی بود.

همچنین در دانشگاه چایکوفسکی مسکو هم تجلیلی برای او گذاشتند که در بخش ویژه موسیقی زنان از پروین بهمنی تقدیر شد و او در این فستیوال اجرای موسیقی نیز داشت.

یعنی وضعیت جسمانی او به گونه ای هست که بتواند اجرای برنامه داشته باشد؟

بله خوشبختانه بیماری سرطان او مهار شده و دوران نقاهت را می گذراند اما بهرحال فعالیت های خود را بخصوص در زمینه نگارش دنبال می کند.

از فعالیت های آینده خود در زمینه موسیقی و کارهای پژوهشی بگوئید؟

در سال گذشته و امسال چند آلبوم پژوهشی منتشر کردم که یکی از آنها با نام « عاشیقلار موغام لره»  اثر برگزیده سال موسیقی نواحی کشور شد . یک اثر دیگر که هم در رابطه با رپرتوار موسیقی عاشق های قشقایی بود همراه با کتابچه منتشر شد.

همچنین دو سی دی در رابطه با موسیقی شیراز واسونک ها و رپرتوار مربوط به موسیقی فارس با نام « نغمه های شکرین» منتشر شد. دو سی دی هم در کشور فرانسه با نام «لالایی های قشقایی» و «آوازهای زنان قشقایی» توسط مرکز گسترش موسیقی ایرانی در دانشگاه بوزار پاریس منتشر شد.

در ادامه این کار 4 سی دی در ارتباط با مقام های آوازی شقایی در دست انتشار دارم که توسط موسسه ماهور منتشر خواهد شد. همچنین یک مستند نیز در رابطه با موسیقی دان های قشقایی است که مراحل مونتاژ را پشت سر می گذارد.

همچنین کنسرتی هم با همکاری کنسرواتوآر باکو در تاریخ 22 آذرماه امسال در برج میلاد با «کونول آنسامبلی» ( دلنوازان آذربایجان) برگزار خواهیم کرد.

در پایان اگر صحبتی باقی مانده بفرمائید؟

حوزه فعالیتی من و مادرم در مرحله اول در ارتباط با فارس است چه در زمینه فارسی زبان های استان و چه قشقایی های استان.تنها صحبتم این است که خیلی دوست داریم فعالیت هایمان مرتبط با شیراز و استان باشد که معمولا کمتر بوده و ما توقع بیشتری از دستگاه های فرهنگی استان و شیراز داشته ائیم.

علاقمندی ما این بوده که بیشتر با حوزه های مختلف و دستگاه های فرهنگی شیراز فعالیت داشته باشیم تا کشورهای دیگر. ما 2 سال گذشته برنامه هایی در ایتالیا،دانمارک،پرتغال داشتیم اما در نهایت آن چه در حوزه موسیقی ادبیات مستند و ... ارائه می دهیم مربوط به فارس و شیراز است اما ناخواسته و برخلاف میل باطنی کمترین ارتباط را با استان خودمان داشته ائیم.

خیلی دوست داریم این امکان فراهم شود و هر کاری که از دستمان بر می اید در حوزه های ذکر شده با شیراز داشته باشیم و امیدوارم این باب همکاری سریعتر باز شود.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0