جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ -

Qashqai Online

تشكيل كارگروه تخصصي زبانشناسي قشقایی

خبرهايي از خانه ي فرهنگ و هنر قشقايي در گفتگو با آرمان فرهنگ

در ادامه ي جلسات هم انديشي چند ماهه ،عصر روز پنجشنبه (٩٥/٧/٢٩)عده ي زيادي از فعالان فرهنگي و ادبي قشقايي در محل خانه ي فرهنگ وهنر قشقايي گرد هم آمدند واعضاء كارگروه تخصصي زبان و زبانشناسي را تعيين كردند.

به گزارش قشقایی آنلاین، در جلسه خانه فرهنگ ‌و هنر قشقایی(شیراز) اعضای کانون زبان قشقایی انتخاب شدند،
اسامی انتخاب شدگان به صورت زیر می باشد:
آقایان : دکترمحسن رجایی، اسداله مردانی، عوض اله صفری، ارسلان میرزایی، مسلم رضایی، عیسی رحمانی و مهرشید رهنما

آرمان فرهنگ مدير خانه فرهنگ و هنر قشقايي گفت: در راستاي پيگيري اهداف خانه ي فرهنگ و هنر قشقايي،مفتخر و خوشحاليم كه اينك،تلاش هاي اهالي فرهنگ و هنر ،در سه مقوله ي مهم موسيقي، لباس و زبان به بار نشسته است.

خانه ي فرهنگ و هنر،در قدم اول به همت اهالي موسيقي و هنر موفق به برگزاري كلاسهاي موسيقي، نقاشي، خوشنويسي، آواز و ..گرديد كه الحق و والانصاف در اين مهم بايد از زحمات بي وقفه و بي چشم داشت جنابان:
مسعود نامداري ،صمصام شاه محمدي و محمد جاويدي تقدير و تشكر فراوان بعمل آيد.

فرهنگ: اشاره كرد كه اين بزرگمردان با جان و دل و با صرف هزينه هاي مادي و معنوي به اين هدف مهم ،جامه ي عمل پوشاندند و به خوبي و به بهترين نحو ممكن دين خود را ادا فرمودند.
در اقدامي ديگر و به همت خواهران و بانوان هنرمند در زمينه ي لباس قشقايي نمايشگاه دائمي لباس برگزار گرديد كه شايسته است از زحمات و همكاري آقایان ايمان كريمي، احسان قرقانی، محسن نامداری و خانم ها: ارجمند، پناهي، قشقايي نژاد، حسيني، فرهنگ، افشاري و ..تشكر ويژه بعمل آوريم .
آرمان گفت: حضور ارزشمند هنرمندان اين عرصه از جمله خانم ها: نادري، اميريان، زندكشكولي، كشكولي، كاوياني و ..در اين نمايشگاه ،نويد بخش اين خواهد بود كه انشاء ال.. آينده ي خوبي براي لباس قشقايي متصور است و جا دارد كه از همه ي اين خواهران هنرمند و تشويق و حضور ارزشمند خانم سكينه ي كياني(همسر زنده ياد محمد بهمن بيگي) و جناب امرا..يوسفي قدرداني بعمل آيد.
وي اشاره كرد كه يكي از دغدغه هاي مهم خانه ي فرهنگ و هنر قشقايي و اهالي فرهنگ و هنر،تاسيس و تشكيل كارگروه تخصصي زبان شناسي(ديل اجاغي) بود كه پس از تشكيل جلسات و پيگيري هاي چند ماهه ي عزيزان اين عرصه، در تاريخ ٩٥/٧/٢٩ با دعوت از حدود يكصد تن از فعالان فرهنگي و ادبي،جلسه اي در محل خانه ي فرهنگ و هنر و در فضايي دوستانه تشكيل و هفت نفر از عزيزان قشقايي بعنوان كارگروه تخصصي زبان و زبانشناسي انتخاب گرديدند تا در ادامه ي كار با دعوت از زبان شناسان و متخصصين امر،قدمي جدي در زبان و ادبيات قشقايي برداشته شود كه لازم است ،تلاش و حضور پررنگ همه ي فعالان فرهنگي را ارج بنهيم و خصوصاً از زحمات جناب نعمت بدري و همسر ايشان تشكر ويژه بعمل آوريم.

آرمان فرهنگ اظهار داشت :كه مجموعه ي تشكل هاي خانه ي فرهنگ و هنر قشقايي،فوتبال قشقايي،جمعيت جوانان قشقايي،مجله ي چاغداش،كانون اجاق،هيأت هاي مذهبي،حسينه ي عشاير و ...و همچنين سايت هاي خبري قشقايي،در كنار و به موازات همديگر در اعتلاي فرهنگ ،هنر و ورزش قشقايي كه بخشي از فرهنگ ايران عزيز را تشكيل ميدهد تلاش ميكنند و در زير سايه ي قانون اساسي و قوانين موضوعه جمهوري اسلامي ايران فعاليت مي نمايند.
مدير خانه ي فرهنگ و هنر قشقايي ضمن گرامي داشتن نام محمد نادري دره شوري به زحمات دكتر منوچهر كياني ،مهندس حسين حيدري،دكتر حسن بهادري،بيژن فرهنگ ،ابراهيم كهندل پور،شهرام بدري و همه ي اهالي فرهنگ و هنر قشقايي كه در تحقق بخشيدن به اهداف خانه ي فرهنگ نقش بسزايي داشته اند، اشاره و از همكاري اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس كمال تقدير و سپاس را بعمل آورد.

گفتگو: درنا قشقایی نژاد

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد