جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ -

Qashqai Online

نقش مشورت‌کردن در تصمیم گیری

  • شناسه خبر : 1853
  • دسته بندی خبر : موفقیت

مشاوره گرفتن و مشورت کردن از افراد عاقل و صاحب خرد، یکی از راههایی است که افراد را قدم به قدم به آرزوهایشان نزدیک می‌کند. چرا که حضرت علی(ع) در این باره می‌فرمایند: «با افراد عاقل و صاحب خرد مشورت كن تا از لغزش و پشیمانی ایمن گردی.»م

شورت و نظرخواهی از دیگران یكی از عوامل مهم و مسائل حیاتی و تصمیم گیری است، با توجه به وسعت موضوعات و پیچیدگی مسائل و نیز گستردگی اطلاعات، یك نفر قادر به شناخت همه مسائل و به دست آوردن همه اطلاعات لازم در مورد یك مساله نیست و در نتیجه نمی‌تواند تصمیم منطقی و درستی در مورد آن اتخاذ نماید.

تعریف و اهمیت مشورت

«مشورت» و «مشاوره» از یک ریشه و به معنای مراجعه به افراد آگاه و مطلع برای راه یابی به حل مساله و بهره گیری از تجارب و آگاهی دیگران است.نقش مشورت در زندگی، نقشی اساسی است. تحقیقات تجربی نشان می‌دهد که مشورت اگر مهم‌ترین نقش را در پیشرفت و استفاده بهینه از زندگی نداشته باشد، دست کم می‌تواند یکی از بهترین نقش‌ها را ایفا کند. در دنیای امروز، زندگی بدون مشورت و مشارکت و هم فکری با دیگران، امکان‌پذیر نیست. در فرهنگ و ادبیات فارسی نیز آمده است: «آن که بیشتر مشورت می‌کند کمتر دچار اشتباه می‌شود.».

با مردان بزرگ مشورت كنید

امیرمومنان حضرت علی(ع) در مورد عواقب عدم مشورت و استبداد به رای چنین هشدار می‌دهد؛ كسی كه استبداد در رای داشته باشد هلاك می‌شود و كسی كه با مردان بزرگ مشورت كند در عقل و دانش آنان شریك می‌شود.ضرورت مشورت یك مساله عقلی است و هر انسان عاقل و خردمندی این ضرورت را درك می‌كند و هیچ خردمندی خود را ازآن بی نیاز نمی‌داند. حضرت علی(ع) می‌فرماید: هیچ انسان عاقل و خردمندی از مشاوره بی نیاز نمی‌گردد. مشورت در نگاه امیرمومنان (ع) یكی از ضرورت‌های اساسی برای اداره امور به ویژه تصمیم گیری است. آن حضرت مشورت و نظرخواهی از دیگران را قوی ترین و محكم ترین پشتیبان و حامی می‌داند و می‌فرماید: هیچ حامی و پشتیبانی، استوارتر و محكم‌تر از مشورت كردن نیست.

آثار و فواید مشورت

مشورت كردن و استفاده از نظرها و دیدگاههای دیگران پیامدهای مثبت و فواید زیادی دارد. آثار و بركات فراوانی كه از مشورت كردن نصیب انسان می‌شود، هرگز از تفكر فردی و امكانات و منابع فراوان مادی به دست نمی‌آید. در اینجا به بخشی از بركات مشورت به صورت اختصار می‌پردازیم.

مشورت و موفقیت در زندگی

عوامل بسیاری چون تلاش، پشتکار، توکل به خدا، نظم و برنامه ریزی و بهره مندی از هوش و سلامت جسمی و روانی در پیشرفت و موفقیت انسان نقش دارند. اما یکی از عواملی که نمی‌توان نقش آن را نادیده گرفت، مشورت و استفاده از تجارب و اندوخته‌های دیگران است. در روایات آمده است که مشورت با دیگران، باعث می‌شود که توفیق الهی نصیب انسان گردد و در کارها موفق‌تر و عاقلانه‌تر عمل کند. رسول خدا (ص) فرمود: «کسی که می‌خواهد کاری انجام دهد و در مورد آن با فرد دینداری مشورت کند، خداوند او را به آنچه بهترین است، موفق می‌دارد.»

بهره برداری از فكر دیگران

یكی از فواید و پیامدهای مشورت، بهره برداری و استفاده از افكار و نظرات دیگران است. مشورت به انسان كمك می‌كند تا افكار و اندیشه‌های دیگران به ویژه صاحب نظران و متخصصان را به یاری طلبد و با قرار دادن افكار و اندیشه‌های آنان در كنار فكر و نظر خود بر قدرت، وسعت و عمق اندیشه و بینش خود بیفزاید و از درخشش افكار و اندیشه‌های دیگران بهره‌مند شود.حضرت علی(ع) می‌فرماید: هر كس كه با صاحبان عقل و خرد مشورت كند، از درخشش افكار بهره مند می‌شود.

تقویت روحی و اعتماد به نفس

این واقعیتی است که اگر انسان در مسیر زندگی کسی را نداشته باشد که با او تبادل نظر کند، احساس تنهایی و غربت خواهد کرد و در نتیجه، نمی‌تواند نقش و وظایف خود را با اعتماد و اطمینان کامل انجام دهد. شاید به همین دلیل است که مشورت را نوعی پشتیبانی ذکر کرده اند: «مشورت کردن، پشتیبانی طلبیدن است.» در روایت دیگری از رسول خدا (ص) آمده است: «هیچ پشتیبانی مورد اعتمادتر از مشاوره نیست.»

دستیابی به راهكار مناسب

فایده دیگری كه مشورت و توجه به نظرات دیگران به دنبال دارد این است كه این كار باعث می‌شود تا تصمیم معقول و مناسبی اتخاذ شود و راه درستی انتخاب گردد. حضرت علی(ع) می‌فرماید: هر كس كه با صاحبان اندیشه و خرد مشورت نماید به راه درست رهنمون می‌شود.

با چه کسانی مشورت نکنیم؟

افراد غیر متخصص و بی تجربه؛ افرادی که تجربه و تخصص کافی ندارند.

افراد غیر متدین و کسانی که اسرار ما را فاش خواهند کند.

مشورت با آدم بدبین و منفی نگر بسیار خطرناک است؛ زیرا او جز سیاهی، بدبختی و شکست، چیزی نمی‌بیند و صرفا افکار بدبینانه خود را به شیوه نصیحت گونه به شما انتقال می‌دهد.

آدم‌های لاف زن؛ کسانی که در طول زندگی هیچ قدم مثبتی برای خویش بر نداشته اند، چگونه می‌توانند در تصمیم گیریها راهنمای شما باشند و توصیه‌های مفید بکنند؟

نکته آخر

یادمان باشد، رد و بدل کردن مشورت به این سادگی‌ها نیست. همیشه این احتمال وجود دارد که یکی از طرفین مشورت مرتکب یک اشتباه ساده شود و در نتیجه رابطه میان طرفین خدشه دار شده یا آسیب ببیند. در واقع اگر پروسه مشورت خوب پیش رود چه اتفاقی می‌افتد؟ مشورت درست، باعث می‌شود از نقطه ای کاملا متفاوت مساله خود را بررسی کنیم. همیشه ده‌ها راه پیش پای ما قرار دارد و مشورت مثل چراغی است که این راه‌ها را بر ما نمایان می‌کند.

"آرمان امروز"

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد