جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ -

Qashqai Online

رئیس‌جمهوری:

 چه کسی می‌تواند پناه بردن به قبر را تحمل کند

  • شناسه خبر : 1905
  • دسته بندی خبر : جامعه
شهروند/ پیشنهاد کردم پرونده فساد ٣ هزار میلیاردی به وزارت اطلاعات سپرده شود، اما نشد. رئیس‌جمهوری روز گذشته در واکنش به گزارش روزنامه «شهروند» درخصوص زندگی برخی از معتادان بی‌بضاعت در گور‌های گورستانی در شهریار، با اشاره به این موضوع و نامه‌ای که اصغر فرهادی در این زمینه به او نوشته بود تأکید کرد: چه کسی می‌تواند در جامعه بزرگی مثل ایران ببیند عده‌ای از هم نوعانش که آسیب اجتماعی دیدند شب به خاطر بی‌پناهی به قبر پناه ببرند.
به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی صبح دیروز در نشست تخصصی جامعه نظارت و بازرسی دولت در محل سالن اجلاس سران اظهار کرد: من دیروز از یکی از هنرمندان نامه‌ای را خواندم که بسیار دردناک بود. شنیده بودیم بعضی‌ها از فقر کارتن‌خواب می‌شوند یا زیر پل‌ها می‌خوابند اما قبر خواب را کمترشنیده بودیم. این هنرمند در نامه نوشته بود وقتی این موضوع را دیدیم بغض در گلویم و شرمساری در سیمایم ایجاد شد.
وی ادامه داد: چه کسی می‌تواند در جامعه بزرگی مثل ایران به این عظمت، دین فرهنگ و با عشق به خاندان رسالت ببیند عده‌ای از هم نوعانش آسیب اجتماعی دیدند و به خاطر بی‌پناهی به قبر پناه برده‌اند. قبلا زنده به گور می‌گفتند، اما الان طرف برای این‌که سرما را تحمل کند خودش را در گور می‌کند.
رئیس‌جمهوری با تأکید بر این‌که این مسأله برای دولت و مردم قابل تحمل نیست، بیان کرد: برای حل چنین موضوعاتی همه باید یکپارچه شویم و از مسائل جناحی و اختلافات دست برداریم و مشکلات اساسی کشور را مدنظر قرار دهیم. برای حل مشکلات همه باید دست به دست هم بدهیم. دولت و ملت و همه مسئول هستیم و در برابر فساد همه ما مسئولیم. بزرگترین قدرت برای مقابله با فساد نظارت عمومی است.
رئیس‌جمهوری با بیان این‌که برای رسیدن به رستگاری همه باید به صحنه بیاییم یادآور شد: باید مردم را به خیر و نیکی دعوت کنیم و جلوی منکر و فساد بایستیم. یکی از وظایف مهم احزاب، گروه‌ها، سمن‌ها، تشکل‌ها، روزنامه‌ها، مجلات، سایت‌ها و رسانه‌ها مقابله با فساد باید باشد. اگر همه به صحنه بیاییم و بازرسی و نظارت عمومی را که اسلام تحت دعوت به خیر و امر به معروف و نهی از منکر مقرر کرده، به خوبی استفاده کنیم می‌بینیم قدرت مردم بالاتر از دادگاه‌ها، ‌بازرسی‌ها، دیوان‌ها و ارزیابی‌هاست. وی با اشاره به ارایه منشور حقوق شهروندی در ٢٩ آذر عنوان کرد: می‌خواهم این تاریخ ٢٩ آذر در ذهن ما بماند. من در این روز منشور حقوق شهروندی را به ملت بزرگ ایران عرضه کردم و یک هدف این بود که ملت ما در زمینه حقوق شهروندی مطالبه‌گر باشد و از دولت، قوه‌قضائیه، قوه‌مقننه و نیروهای امنیتی بخواهد و مطالبه کند. حق مدار بودن، حق خواه بودن و حق جو بودن یکی از وظایف ماست.
روحانی اضافه کرد: بعضی‌ها می‌گویند حقوق شهروندی خوب است اما چرا دیر منتشر کردید؟ ما حقوق شهروندی را از روز اول منتشر کردیم و در سایت گذاشتیم و در مصاحبه زنده از مردم خواستیم که به سایت مراجعه کنند. که در همان روزهای اول یک‌میلیون بازدید داشت. درطول این سه‌سال هم حقوق شهروندی را عرضه کردیم و حقوقدانان نظر دادند و در این ٢٩ آذر نسخه نهایی در اختیار مردم قرار داده شد. وی افزود: اگر مردم در مبارزه با فساد جدی باشند، آن وقت سازمان‌های نظارت و بازرسی حرفه‌ای ما در سه قوه با امید و قدرت بیشتری این مسیر را ادامه می‌دهند. همه ارکان باید کنار هم قرار بگیریم و با فساد و انحراف مبارزه کنیم و معیار برای ما اسلام و قانون اساسی جمهوری اسلامی باشد.
 رئیس دولت تدبیر و امید در بخشی دیگر از صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: در دستگاه‌های نظارتی مهم این است که پیش داوری نداشته باشیم. چون ما را بسیار به خطا وا می‌دارد. در بسیاری از موارد متاسفانه به خاطر مسائل حزبی و جناحی و گاهی حتی مسائل قومیتی یا حتی قیافه ظاهری طرف پیش‌داوری می‌کنیم و از همه بدتر این است که بگوییم این برای این جناح یا آن جناح است.
وی با طرح این پرسش که چرا یک عده درکشور ما حاشیه امنیتی دارند، تأکید کرد: این حاشیه امنیتی از کجا آمده است؟ چرا خبرگزاری‌ها، سایت‌ها و روزنامه‌ها هر چه بگویند، بنویسند، فحاشی کنند و تهمت بزنند، حاشیه امنیتی دارد؟ اگر این کارشان مربوط به دستگاه اجرایی و دولت باشد، گاهی تشویق هم می‌شوند. حالا جرأت نمی‌کنند راجع به دستگاه‌های دیگر چیزی بنویسند.
روحانی ادامه داد: مسأله مهم‌تر این است که ما از وقوع گناه خوشحال بشویم. بعضی‌ها به خاطر مسائل جناحی و خطی وقتی روزنامه و سایتی را می‌بینند که فحاشی و توهین می‌کند و افترا می‌بندد از گناه خوشحال می‌شوند. سقوط اخلاقی در جامعه زمانی است که کسی از گناه منکر و دروغ خوشحال شود.
روحانی با تأکید بر این‌که در بازرسی‌ها حریم خصوصی مردم نباید افشا شود، تصریح کرد: ممکن است در یک بررسی و بازرسی یا خواندن یک نامه خصوصی یا بازرسی از محل کار، بازرس به یک نکته‌ای برسد که ممکن است گناه باشد اما جزو زندگی شخصی و خصوصی فرد به حساب بیاید در این صورت حق ندارد آن را افشا کند.
وی در ادامه یادآور شد: ١٥‌سال پیش آقایی نزد من آمده بود و می‌گفت فلانی برای فلان کار مناسب نیست، چون من یک روز از اذان ظهر تا نزدیکی‌های مغرب با او بودم و دیدم نماز ظهر و عصر نخواند. من به او گفتم چقدر قبل از مغرب از او جدا شدی؟ که گفت نیم‌ساعت گفتم ممکن است در همان نیم ساعت خوانده باشد. اگر یک بار دیدید رفیقی نماز خوانده از لحاظ شرعی باید او را نمازخوان تلقی کنید. اصلا چرا این‌گونه حساب و کتاب می‌کنید؟
رئیس‌جمهوری با بیان این‌که در کشور همه ارگان‌ها، دستگاه‌های نظارتی مختلفی دارند یادآور شد: قوه مجریه، قضائیه و مقننه هرکدام دستگاه‌های نظارتی متفاوتی دارند و شورای نگهبان هم یک دستگاه نظارتی به شمار می‌آید. حالا چرا با وجود این همه دستگاه نظارتی باز هم شاهد تخلفات بزرگ هستیم. چگونه می‌شود که یک تخلف عظیم و بزرگ حدود ٣‌میلیارد دلار در کشور ایران در دولت قبل اتفاق بیفتد؟ این همه دستگاه‌های نظارتی بودند، اما کدام یک نظارتشان قوی نبوده است. یا قوانین ما اشکال دارد یا افرادی که مسئولیت نظارت دارند مشکل دارند.
وی همچنین تصریح کرد: مگر یک نفر خودش به تنهایی می‌تواند ٣‌میلیارد دلار به جیب بزند؟ به کجا وصل بوده است؟ چه کسانی به او کمک کرده‌اند و شریک‌هایش چه کسانی بوده اند؟ چگونه نفت، اموال و صدها‌میلیون دلار پول در اختیار او قرار گرفته است؟ روحانی ادامه داد: دستگاه قضائی رسیدگی کرده و به یک حکمی رسیده است. من راجع به دستگاه قضائی و حکم آن فرد بحثی ندارم چون این مربوط به دستگاه قضائی است و قاضی بررسی کرده و به یک حکمی رسیده است. اما سوال مردم همچنان باقی است. حالا اگر یک فردی اعدام شود، ثم ماذا؟ (که چی) پول چه شد؟ پولی که در اختیار این آقا بود کجا رفت؟ چه کسانی موثر بودند و نقش داشتند؟
رئیس دولت تدبیر و امید همچنین خاطرنشان کرد: از آغاز پرونده پیشنهاد دادم به جای این‌که این فرد مستقیما در اختیار قوه‌قضائیه قرار بگیرد، در اختیار وزارت اطلاعات قرار گیرد تا اطلاعات شفاف و پرونده پخته شود و بعد در اختیار دستگاه قضائی قرار بگیرد. اما به‌هرحال این مسأله عملی نشد. انتظار مردم این است که این ماجرا برایشان روشن شود. مردم سوالاتی دارند و سوالشان باید پاسخ داده شود.
وی در ادامه عنوان کرد: به‌عنوان نماینده ملت ایران و مسئول اجرای قانون اساسی عرض می‌کنم که در پرونده‌های مهمی که میلیاردها از اموال عمومی مردم حیف و میل شده، باید به سوالات مردم پاسخ داده شود و اگر پاسخ داده نشود چیزی مهم‌تر از سه‌میلیارد دلار و بیش از ده‌ها ‌میلیارد دلار از دست داده‌ایم و آن مسأله اعتماد عمومی مردم و مسأله سرمایه اجتماعی است.
رئیس‌جمهوری با اشاره به این‌که بزرگترین سرمایه‌ای که نظام جمهوری اسلامی ایران دارد سرمایه اجتماعی است، تأکید کرد: ما به غیر از مردم کسی را نداریم، قدرت ما قدرت مردم است. موشک و هواپیما و نیروی نظامی همه سر جایشان و دستشان هم درد نکند ولی آنها قدرت دوم هستند. وقتی قدرت ملی را بررسی می‌کنیم، قدرت نظامی در رده چندم است و مردم، اعتماد مردم و سرمایه‌های اجتماعی جزو قدرت‌های اول هستند.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به حماسه ٩ دی اشاره کرد و یادآور شد: مردم ما به خاندان رسالت عشق دارند. ببینید در ٩ دی مردم چه کردند. آنها احساس کردند که به امام حسین(ع) توهین شده است. ٩ دی به خاطر عشق ملت ایران به امام حسین(ع) بود و باز نرویم از آن استفاده جناحی کنیم. این حرکت بزرگ مردم برای دفاع از اباعبدالله(ع)، حق، نظام جمهوری اسلامی، ولایت فقیه و مسیر حق بود و مربوط به این جناح و آن جناح نبود، چرا که به مردم خبر رسید در روز عاشورا به امام حسین(ع) توهین صورت گرفته است.

چاپایمیل

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد