جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ -

Qashqai Online

حسین خواجه‌امیری در ٨٤ سالگی از دوران یکه‌تازی شومن‌ها گفت:

بخشی از موفقیتم را از فردین دارم

• شناسه خبر : 1922
  • دسته بندی خبر : هنر

«باید که هوای دل همدیگر را داشته باشیم. اگر فقیر باشیم یا دارا؛ اگر زشت باشیم یا زیبا؛ همه در یک وجب خاک باید بخوابیم. هوای جوان‌ها را داشته باشیم. مسئولان بدانند در قبال پستی که دارند؛ مسئولیت دارند و وظیفه‌شان خیلی زیاد است. مسئولیت فقط برای تاختن و تازاندن نیست. باید راهی پیدا کرد که نمره اخلاق‌مان بالا برود.»

شهروند| اینها سخنان ایرج، خواننده منحصربه‌فرد آواز ایرانی در روز تولدش است. ایرج از خواننده‌های صاحب‌سبک ایرانی است و صدایش از معدود صداهای شش‌دانگ. صدایی که توانایی اجرای هرچه از صدای یک انسان انتظار می‌رود را دارد. محمدرضا شجریان درباره‌اش گفته: «صدای ایرج در تاریخ آوازخوانی ما یک متر و معیار است و هر کس بخواهد در بالاترین حد حنجره صدایی را مثال بزند، می‌گوید صدایش شبیه صدای ایرج است.»
او روز گذشته به‌مناسبت زادروزش درباره گذشته و کارنامه‌ای که از خود بر جای گذاشته به ایلنا گفت:  «من از گذشته خودم راضی‌ام. شاید اگر به آن روزها برمی‌گشتم حرف‌ها و کج‌خلقی‌ها دیگر زیاد ناراحتم نمی‌کرد.»
او در بخشی از این گفت‌وگو به پلی‌بک‌های ماندگار فردین روی صدایش هم اشاره کرده است: «فردین محبوبیت فراوانی میان طبقه عامه داشت. حتی اگر بگویم بخشی از موفقیت کارهای من، جدا از بحث موسیقی و مسائل فنی؛ به چهره ایشان و این‌که آثار را پلی‌بک می‌خواند، برمی‌گردد، اصلا بیراه نگفته‌ام.»
ایرج که بسیاری از بزرگان موسیقی صدایش را متر و معیاری برای آواز می‌دانند درباره خواننده‌های امروز هم نظر جالبی دارد: «به نظرم خواننده باید از حداقل صدا برخوردار باشد و همان حداقل به دل مخاطب بنشیند، اما اغلب می‌بینیم که شومن بودن درحال گسترش است حال که جای شومن در سالن کنسرت نیست.»

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد